Jak wybrać szkołę średnią w 2019 roku

Jak wybrać szkołę średnią? To pytanie nurtuje wielu młodych ludzi kończących gimnazjum lub podstawówkę. Na początek trzeba zrobić wywiad z samym sobą. Pomogą w tym pytania pomocnicze takie jak: Co chcę robić w przyszłości? Jakie mam zainteresowania? Jakich przedmiotów lubię się uczyć? W czym jestem dobry? Watro te pytania wypisać na kartce. Zrób tabele gdzie wpiszesz w komuny powyższe pytania. W wierszach zapisz odpowiedzi. Gdy skończysz popatrz na swoją tabelę. Przeważają w niej przedmioty matematyczne czy humanistyczne? To właśnie będzie profil Twojej przyszłej szkoły średniej. Wybierz na rozszerzeniach te przedmioty, których lubisz się uczyć.

Szkoły średnie dzielą się na licea ogólnokształcące i technika. Nauka w liceum jest o rok krótsza i kończy się egzaminem maturalnym. Większość szkół licealnych oferuje swoim uczniom profile bądź rozszerzenia, to nic innego jak więcej godzin danego przedmiotu, który nawiązuje do profilu czy rozszerzenia. Możemy tu wyróżnić licea z rozszerzeniem matematycznym, fizycznym chemicznym, polonistycznym, lingwistycznym a także sportowym to oferta dla uczniów chcących dostać się na Akademię Wychowania Fizycznego. Technika zaś są ofertą skierowaną do młodych ludzi chcących wybrać zawód, ale jednocześnie móc mieć możliwość pójścia na studia. Technikum powiem kończy się egzaminem maturalnym oraz dodatkowo egzaminem zawodowym. Dyplom ukończenia technikum upoważnia do posługiwania się tytułem technika. Jest to ważny dokument dla osób chcących zakończyć swoją edukację właśnie na tym poziomie. Technika również jak i licea mogą być profilowane zazwyczaj dotyczy to wybranego przez siebie zawodu i tak można tutaj przykładowo wymienić: technika gastronomiczne, mechaniczne, fryzjerskie albo te bardziej wyszukane jak technika organizacji reklamy, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej czy inżynierii środowiska i melioracji.

Podsumowując chcąc wybrać szkołę średnią zrób szczery wywiad z samym sobą. Odłóż na drugi tor podpowiedzi innych. Nawet najlepsze najszczersze podpowiedzi nie będą dla Ciebie dobre gdy będą one niezgodne z twoją osobowością oraz tym kim chcesz zostać w przyszłości. Nie martw się tym że wybierzesz źle. Jesteś na początku swojej kariery zawodowej nie musisz od razu decydować co chcesz robić. Ważne aby wybrać taką szkołę w której będą przeważały te przedmioty, których lubisz się uczyć. Sprawdź dodatkowo ranking liceów czy techników w swoim mieście aby sprawdzić jaki poziom reprezentuje dane szkoła i wybierz tą, która najbardziej tobie odpowiada.